აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის ფონდმა საერთაშორისო ვებინარს უმასპინძლა თემაზე „მიგრაცია და კოვიდ-19“
აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის ფონდმა მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრთან ერთად საერთაშორისო ვებინარს უმასპინძლა თემაზე „მიგრაცია და კოვიდ-19“. საერთაშორისო ვებინარმა აკადემიური სექტორისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, საერთაშორისო მკვლევარები და ახალგაზრდა სპეციალისტები გააერთიანა. სასექსისა და მაასტრიხტის უნივერსიტეტების, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის, კავკასიის უნივერსიტეტისა და ჯეოქეისის, ასევე მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის წარმომადგენლები აკადემიკოს ლევან ალექსიძის ფონდის ინიციატივას გამოეხმაურნენ, 2014 წელს აკადემიკოს ლევან ალექსიძისა და პროფესორ ქეთევან ხუციშვილის მიერ წამოწყებული მიგრაციის ყოველწლიური ეროვნული კონფერენციის ელექტრონულ სივრცეში გასაგრძელებლად.
საერთაშორისო თანამეგობრობისთვის განსაკუთრებულად აქტუალური საკითხის გარშემო აკადემიური დისკუსიის წასახალისებლად მომხსენებლებმა იმსჯელეს ისეთ თემებზე, როგორიცაა მიგრაციაზე კოვიდ-19-ის გავლენა, შექმნილი კრიზისის ეკონომიკური შედეგები შრომითი მიგრანტებისთვის, ასევე პანდემიის მიგრაციულ პროცესებზე გავლენის სამომავლო კვლევის აუცილებლობა, აკადემიური კვლევისთვის სანდო სტატისტიკური მონაცემების დროთა განმავლობაში ხელმისაწვდომობის გაზრდის კვალდაკვალ.
ვებინარის მეორე სექციის ფარგლებში აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში მიგრაციის კუთხით შექმნილი ვითარება განიხილეს. ყურადღება გამახვილდა სახელმწიფოთა მიერ მიღებულ ზომებს შორის განსხვავებებზე, ასევე იმსჯელეს მიგრაციის შემზღუდველი ღონისძიებების სამართლებრივ ფარგლებზე სახელმწიფოს სუვერენიტეტისა და ადამიანის უფლებების ურთიერთმიმართების ჭრილში. დისკუსია წარიმართა გაეროს სისტემაში გლობალური ჯანდაცვის საკითხების მართვასა და კოორდინაციაში ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის როლზე, ასევე კრიზისების მონიტორინგისა და მონაცემთა მოგროვების თვალსაზრისით წევრ სახელმწიფოებზე მისი დამოკიდებულების ხარისხის გარშემო.
საერთაშორისო ვებინარის ფინალური სექციის ფარგლებში ახალგაზრდა მკვლევარებს მიეცათ აკადემიური კვლევის შედეგების წარმოდგენის ასპარეზი. დისკუსია სხვა მიმართულებებთან ერთად წარიმართა ისეთი საკითხების გარშემო, როგორიცაა კოვიდ-19-ის გავლენა თავშესაფრის მაძიებელ პირებსა და შრომითი, მათ შორის – უდოკუმენტო, მიგრანტების უფლებრივ მდგომარეობაზე პანდემიის დროს. ახალგაზრდა მკვლევარებმა კვლევაზე დაფუძნებული მიგნებები წარმოადგინეს ასევე პანდემიის განვითარებაზე მიგრაციული პროცესების შესაძლო ზეგავლენაზე, მიგრანტთა მიმართ დისკრიმინაციულ პერსეფციებზე გლობალური პანდემიის ფონზე და სხვა.
კონფერენციის დასასრულს აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის ფონდის დამფუძნებელმა პროფესორმა მარინა მესხმა აღნიშნა, რომ აკადემიკოს ლევან ალექსიძისადმი მიძღვნილი საჯარო ლექციების ციკლი და სამეცნიერო კონფერენციები პანდემიის მიერ ნაკარნახევი ახალი რეალობის გათვალისწინებით, დისტანციურად, გაგრძელდება მსოფლიოს სხვადასხვა კვლევით ცენტრსა და საერთაშორისო ორგანიზაციასთან თანამშრომლობით. აკადემიკოს ლევან ალექსიძის პროფესიული მემკვიდრეობისა და მისი დაფუძნებული ქართული საერთაშორისო სამართლის სკოლის გასაგრძელებლად, აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის ფონდი პროფესორ ქეთევან ხუციშვილის ინიციატივით 2019 წელს დაფუძნდა.

The Levan Alexidze Foundation hosted an international webinar on “Migration and Covid-19”
The Academician Levan Alexidze Foundation, in close cooperation with the International Centre for Migration Policy Development, hosted an international webinar on the topic “Migration and Covid-19”.
The international webinar brought together representatives of academia and international organisations, international researchers and young scholars. In particular, representatives of the Sussex and Maastricht Universities, Tbilisi State University, Georgian American University, Caucasus University and Geocase, as well as the International Centre for Migration Policy Development, joined that initiative of the Levan Alexidze Foundation which continued the tradition of holding annual National Conferences on Migration, as initiated by Academician Levan Alexidze and Professor Ketevan Khutsishvili in 2014.
To promote academic discourse around one of the the most acute, topical issues for the international community, Conference speakers first addressed the influence of Covid-19 on migration, the economic impact of the resulting crises on labour migrants, as well as the importance of further research regarding the influence of the pandemic on the migratory processes,  and the need to collect reliable statistical data for further research.
The second section of the webinar was dedicated to realities related to migration and the Covid-19 pandemic  in  Eastern Europe and Central Asia. Particular attention was devoted thereby to the different approaches adopted by States, as well as legal limitations of restrictive measures in the view of balancing state sovereignty and human rights protection. The discussion also focused on the role of the World Health Organisation in managing and coordinating  global health related issues within the UN system. Specific attention was paid to the degree and importance of WHO’s dependence on member states in data collection and monitoring.
The concluding section of the international webinar was devoted to the presentation of the results of  related academic explorations of young researchers. The discussion, among others, focused on the following topics: effects of Covid-19 on the protection afforded to asylum seekers and the “rights framework” for (undocumented) labour migrants during the pandemic. The young researchers presented their findings about the possible influence of migratory processes on the pandemic, discriminatory perceptions in respect of migrants against the background of the global pandemic, etc.
In conclusion, the Founder of the Academician Levan Alexidze Foundation, Prof. Dr. Marina Meskhi, expressed her conviction that, as demonstrated in this webinar, the cycle of public lectures and scientific conferences dedicated to Professor Levan Alexidze in collaboration with research centres around the world and international organisations, will continue to advance also in cyber space, considering the new realities.
The Academician Levan Alexidze Foundation was established on the initiative of Professor Ketevan Khutsishvili in 2019, in order to advance Academician Levan Alexidze’s professional legacy and promote Georgia’s International Law school established by him.