![](https://laf.ge/wp-content/uploads/2019/10/DSC00054.jpg)
აკადემიკოს ლევან ალექსიძისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენცია ჟენევის 1949 წლის კონვენციების თემაზე
25 ოქტომბერს, ჟენევის 1949 წლის კონვენციების 70 წლის აღსანიშნავად, გაიმართა საერთაშორისო თემატური კონფერენცია “ბუნებრივი გარემოსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა შეიარაღებული კონფლიქტების დროს”.
საერთაშორისო კონფერენცია აკადემიკოს ლევან ალექსიძეს, საქართველოში საერთაშორისო სამართლის სკოლის დამფუძნებელს მიეძღვნა. კონფერენციის ფარგლებში კვლევის შედეგები წარმოადგინეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის, თავისუფალი უნივერსიტეტის, გოეთეს უნივერსიტეტის (ფრანქფურტი, გერმანია), ვიადრინას ევროპული უნივერსიტეტის (ოდერის ფრანქფურტი, გერმანია), წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის საქართველოსა და ბოსნია-ჰერცოგოვინას ოფისების, ასევე საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენლებმა.
კონფერენციის მსვლელობისას სხვადასხვა ქვეყნის მკვლევარებმა განიხილეს გარემოსა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის მრავალი პრობლემური საკითხი შეიარაღებული კონფლიქტის დროს. დისკუსიები საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლისა და საერთაშორისო სისხლის სამართლის ფარგლებში ნაწარმოები კვლევების გარშემო წარიმართა.
თემატური კონფერენცია, წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის მხარდაჭერით, თსუ საერთაშორისო სისხლის სამართლისა და სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშშრომლობის სასწავლო და კვლევითი ცენტრისა და ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტეის მიერ ერთობლივად იყო ორგანიზებული.

On 25 October, 2019 International Thematic Conference dedicated to the 70 years’ anniversary of the 1949 Geneva Conventions will take place at Georgian-American University (GAU).
The International Conference is held in honour of Professor Levan Alexidze, late Member of the Georgian National Academy of Sciences and the Founder of International Law school in Georgia.
Speakers of the conference among others include representatives of Tbilisi State University, Georgian-American University, Free University (Tbilisi), Goethe University (Frankfurt), European University Viadrina (Frankfurt, Oder), International Committee of Red Cross as well as Ministry of Justice of Georgia.
International body of speakers will address the variety of issues relevant to the protection of natural environment and cultural heritage in an armed conflict. The discussions will centre research projects under International Humanitarian Law and International Criminal Law.
The Conference is organized jointly by the Center for International Criminal Law and International Cooperation in Criminal Matters (TSU) and the Georgian-American University (GAU) with the support of the International Committee of the Red Cross (ICRC).