ლტოლვილთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო კონფერენციას
ლტოლვილთა საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად, რომელსაც 2001 წლიდან, ყოველწლიურად მსოფლიოს ასზე მეტი ქვეყანა უერთდება, საქართველოში კი ამ დღის აღნიშვნა პროფესორ ლევან ალექსიძის აქტიური მონაწილეობით წლების მანძილზე ტრადიციად დამკვიდრა და მისი ხელმძღვანელობით 2019 წლის ივნისშიც ჩატარდა, აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის ფონდი ინტერდისციპლინურ სამეცნიერო კონფერენციას 2021 წლის 20 ივნისს უმასპინძლებს.
სამეცნიერო კონფერენციის მიზანია ლტოლვილთა საერთაშორისო სამართლის, იძულებითი საერთაშორისო მიგრაციის კონტექსტში საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის როლისა და განსაკუთრებით მოწყვლად პირთა დისკრიმინაციის აღმოფხვრის შესახებ საერთაშორისო სტანდარტებისა და პრაქტიკის გარშემო კვლევაზე დაფუძნებული ინფორმირებული აკადემიური დისკუსიის ხელშეწყობა.
კონფერენციის ფარგლებში საკვლევი საკითხებია:
- 1951 წლის ლტოლვილთა სტატუსის შესახებ კონვენციის ახალი ფაკულტატური ოქმის საჭიროება?
- ლტოლვილთა შესახებ გლობალური კომპაქტი: ახალი სიო 1951 წლის კონვენციის ეფექტიანად განსახორციელებლად?
- თავშესაფრის საერთო ევროპული სისტემა: ჯერ კიდევ სამუშაო ვერსია?
- ევროპის საბჭო და ქალთა მიმართ ძალადობის მსხვერპლი თავშესაფრის მაძიებლები: ახალი თუ ახლებურად ინტერპრეტირებული მიდგომა?
- საქართველოს პოლიტიკური დაახლოება ევროკავშირთან და ლტოლვილთა საერთაშორისო სამართალი
- ლტოლვილთა საერთაშორისო სამართლისა და საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის ურთიერთმიმართება საერთაშორისო დაცვის ჭრილში
- სახელმწიფოს უსაფრთხოებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის კოლიზია საერთაშორისო დაცვის ძიებისას: საერთაშორისო სტანდარტები და პრაქტიკა
- ლტოლვილები, სახელმწიფო საზღვრები და სამართალი
- სახელმწიფოთაშორისი იძულებითი მიგრაციის ეკონომიკური ზეგავლენა – გამოწვევა განვითარებული ქვეყნებისთვის?
- კლიმატის ცვლილება და საერთაშორისო იძულებითი მიგრაცია: სამართალში დაკარგული ურთიერთმიმართება?
- იძულებითი საერთაშორისო მიგრაციის განმაპირობებელი მიზეზებისიდენტიფიცირება და აღმოფხვრა – გზა იძულებითი მიგრაციის შემცირებისკენ
- ჰუმანიტარული კრიზისები და იძულებითი საერთაშორისო მიგრაცია: მიზეზები და შედეგები
- სახელმწიფოთშორის იძულებით გადაადგილებულ პირთა უფლებების დაცვა პანდემიის პირობებში: გამოცდილება და შესაძლებლობები
- თავშესაფრის მაძიებელი ქალების უფლებების დაცვის საერთაშორისო სამართლებრივი სტანდარტები და გამოწვევები
- თავშესაფრის მაძიებელი ბავშვების განსაკუთრებული საჭიროებები
- საერთაშორისო დაცვის მქონე პირთა სოციალური ინტეგრაცია მიმღებ საზოგადოებებში – დასკვნები არაერთგვაროვანი პრაქტიკიდან
- მოწყვლადი პირების დაცვა ლტოლვილთა საერთაშორისო სამართალში: სტანდარტებისა და პრაქტიკის ანალიზი
- ლტოლვილები, 1951 წლის კონვენცია და დასაქმებასა და ჯანდაცვის მომსახურებაზე წვდომა
- იძულებითი საერთაშორისო მიგრაციის საერთაშორისო და ეროვნული სამართლებრივი ჩარჩოს დამატებითი ღირებულება ადამიანის უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად
- გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი და საერთაშორისო დაცვის საჭიროების მქონე პირები
- საერთაშორისო ინსტიტუტების როლი 1951 წლის კონვენციის განხორციელების პროცესში
- ეროვნული სასამართლოები და 1951 წლის კონვენციის იმპლემენტაცია
- ლტოლვილთა საერთაშორისო სამართალი და პოლიტიკური პროცესები
- სახელმწიფოს შიგნით იძულებით გადაადგილებული პირების დაცვა და საერთაშორისო სამართალი
ინტერდისციპლინურ სამეცნიერო კონფერენციაში მონაწილეობას მიიღებენ საერთაშორისო დაცვის საკითხებზე მომუშავე აკადემიური წრეები, სამთავრობო უწყებები, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციები.
კონფერენციაში მონაწილეების შერჩევა ნაშრომის არაუმეტეს 500 სიტყვიანი აბსტრაქტის საფუძველზე მოხდება. აბსტრაქტების განხილვისას ყურადღება გამახვილდება საკვლევი თემის აქტუალობასა, დასკვნების სიახლესა და კვლევის შედეგების პრაქტიკულ მნიშვნელობაზე.
აბსტრაქტების ელექტრონულად წარმოსადგენად, გთხოვთ, მიჰყვეთ ბმულს.
აბსტრაქტის ელექტრონულად წარდგენის დრო: 2021 წლის 20 მაისის 20:00 სთ.
კონფერენცია ჩატარდება 2021 წლის 20 ივნისს zoom-ის მეშვეობით.
შერჩეული სამი საუკეთესო ნაშრომის ავტორს აკადემიური ჯილდოები, კონფერენციის ყველა მონაწილეს შესაბამისი სერთიფიკატი გადაეცემა.
დამატებითი ინფორმაციისა და აბსტრაქტების წარმოსადგენად გთხოვთ, დაგვიკავშირდეთ: laf@laf.ge; Irina.agapishvili@gau.edu.ge
2021 წლის 20 ივნისის ინტერდისციპლინური სამეცნიერო კონფერენცია ღვაწლმოსილი მეცნიერის, პედაგოგისა და საზოგადო მოღვაწისდაბადებიდან 95 წლის იუბილეს აღსანიშნავად აკადემიკოს ლევან ალექსიძის სახელობის ფონდის მიერ 2021 წლის დასაწყისიდან განხორციელებული ღონისძიებების ნაწილია.

Georgian American University (GAU)
The World Refugee Day is commemorated by over 100 states around the globe since 2001. The celebration of this day in academia was made traditional in Georgia with Professor Levan Alexidze’s vigorous contribution throughout the years. The World Refugee Day scientific conference was held under his leadership in Georgia in June 2019 too. On 20 June 2021, the Levan Alexidze Foundation will host interdisciplinary scientific conference to endure the tradition.
This interdisciplinary scientific conference aims advancing research based informed academic discussion around the International Refugee Law, the role of International Humanitarian Law in the prism of forced international displacement and elimination of discrimination of those particularly vulnerable in the context of forced international displacement.
The conference will be addressing the following issues:
• A need for a new optional protocol to the 1951 Convention Relating to the Status of Refugees?
• Global Compact on Refugees: a new impetus to the efficient implementation of the 1951 Convention?
• Common European Asylum System: still a work in progress?
• Council of Europe and asylum seeking women who had been victims of violence against women: a novel or newly interpreted approach?
• Georgia’s political approximation to the European Union and International Refugee Law
• Interrelations of International Refugee Law and International Humanitarian Law in the context of international protection
• Collision of state security interests and human rights protection needs in the process of seeking international protection: international standards and practice
• Refugees, state borders and the law
• The economic impact of international forced migration – a challenge for developed countries?
• Climate change and international forced migration: the interlinkages missing in law?
• The identification and eradication of the causes of international forced migration – the road to reducing forced migration
• Humanitarian crises and international forces migration: the causes and consequences
• Protection of rights of those fleeing internationally during pandemic: experience and prospects
• International legal standards and challenges of protecting rights of asylum seeking women
• Specific needs of children seeking asylum
• Social integration of persons with international protection status in recipient societies – conclusions from divergent practices
• Protection of the most vulnerable under the International Refugee Law: the analysis of the standards and practice
• Refugees, 1951 Convention and access to employment and healthcare
• Added value of international and domestic legal frameworks of forced international migration for the protection of human rights
• The UNHCR and persons in need of international protection
• The role of international institutions in the implementation of the 1951 Convention
• Domestic courts and the implementation of the 1951 Convention
• International Refugee Law and political processes
• Protection of Internally Displaced Persons and International Law
Representatives of academia, state institutions, non-governmental and international organisations working on international protection issues will participate in the interdisciplinary scientific conference.
The conference participants will be selected based on abstracts of no longer than 500 words. The consideration will be given to the degree of currency of the selected research topic, novel conclusions and practical importance of the research outcomes.
For electronic submission of the abstracts, please follow the link.
Due date for the electronic submission of the abstracts: 20 May, 2021, 20:00 (GMT + 4 hrs).
The conference will be held on 20 June, 2021, via zoom.
The selected three best paper presenters will be rewarded with academic awards, all the presenters at the conference will receive respective certificates.
For additional information and submission of abstracts, please contact us at:
laf@laf.geIrina.agapishvili@gau.edu.ge
NOTE: From the beginning of 2021, the Levan Alexidze Foundation has been dedicating its events that promote human rights and democratic standards to the commemoration of  the 95th jubilee of the late Levan Alexidze, a highly respected scientist, professor, public figure, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, founder of the International Law School of Georgia, Chief Adviser to the President of Georgia on International Law Issues, and Member of the Georgian National Academy of Sciences.